Proč collie? 

Proč zrovna collie... no, nám je to jasné... jen to nějak rozumně sepsat...

Je třeba asi začít tím, že psů se nám líbí opravdu hodně. Je spousta plemen, která by si člověk podle jejich nádherného exteriéru vybral... a co si budeme povídat - je to tak - většinou se pejsek vybírá, aby se líbil všem doma. No pak jsou ještě horší případy, kdy se pejsek vybírá podle toho, co mají sousedi a co je zrovna módě. Naštěstí jsou i ty lepší případy, kdy nový člen domácnosti musí před rozhodnutím "o přijetí" projít důkladným testováním na všechno, co s jeho atraktivním exteriérem sice ne přímo souvisí, ale oddělit to nejde. Samozřejmě mluvím především o povaze, ale i o spoustě malých drobností, které člověka většinou ani nenapadnou. Takže se snad konečně dostávám k jádru věci - proč my máme kolie rádi a co o nich můžeme říci budoucím majitelům, či těm, kteří čtyřnožce teprve vybírají. Zkusím to sepsat do nějakých bodů... a pak se uvidí. Nebude to podle důležitosti, spíš jak si právě vzpomenu :-). A taky musím podotknout, že to není jen věc citu a lásky ke zvířatům, v mnoha ohledech převažuje i praktické hledisko. Tedy kolie se mi líbí, protože:

1) jde o opravdu chytré a bystré psy
Není potřeba je tahat na cvičák a nutit je biflovat povely; vše se naučí rychle a bez problémů za krátkou dobu jenom opakováním a odměnou - žádný tlak není nutný. Teď jsem si uvědomil, že budu asi muset občas rozlišovat mezi "chlupáčema" a "kraťandama". Ne že by bylo jedno či druhé plemeno chytřejší, ale na chlupatky se musí hodně jemně. Většinou jsou povahy spíš klidnější a tvrdý režim jim 100% nebude dělat dobře. Zato za dobré slovo udělají cokoliv. Kraťandy jsou trošku živější a někdy je třeba na ně křiknout. Ale jinak stejně jako u chlupatek, je dobré přistupovat k výcviku v klidu a v pohodě. Dobré slovo a dobrý pamlsek je zaručená kombinace...

2) líbí se nám
K tomu asi není moc co dodat... a dokonce ani nevíme, jestli se nám líbí víc chlupatky, nebo kraťandy... asi tak nastejno...

3) nejsou to lovci, jsou to ovčáci
IMHO důležitý bod - existuje spousta nádherných psů - loveckých psů. Jsou to plemena, která byla šlechtěna a vychovávána k lovu. A jejich pudy fungují stále, i když jsou to jen domácí mazlíčci. Takže vyjít si s takovým psem na procházku do lesa... a celou dobu ho odvolávat, aby se vrátil k noze... to není nic pro nás. Jasně, že to každý nedělá, ale mnozí ano; a ten předpoklad tam je. Collie jako ovčák má pudy trochu jiné - obíhat si svoji smečku a starat se, aby byli všichni pohromadě. Nejede celou vycházku čumákem po zemi, nehoní všechno co se pohne - jde se svojí smečkou. Pro nás, co bydlíme na venkově s "přemnoženou populací myslivců" ;-) je to vlastnost k nezaplacení. Tedy pokud si pod vycházkou nepředstavujete jenom společnou chůzi na vodítku (kdo koho vede je pak jen otázkou konkrétních tělesných dispozic; a samozřejmě výchovy)...

4) jsou střední postavy :-)
Nevím jak líp to napsat :-) - prostě váží a měří tak akorát. Když vedle vás jde kolie, jde už vedle vás pes. Ale když na to přijde, jste schopni toho psa "přeprat", protože váží výrazně méně než vy. Kolie mají kolem 18-24kg (feny) a 20-28kg (psi). Takže i když nechce, tak ho donutíte jít kam chcete vy, naložíte ho do auta kdykoliv potřebujete a když se mu nedej bože něco stane, tak ho chvíli i unesete. No a s tím souvisí další praktická věc - zas tak moc toho nesežerou. Lecjaký překrmený jezevčík či kokr váží skoro 20. Krmení pro jednoho psa nás na měsíc vyjde na cca. 350 Kč. To není moc, ne?

5) přizpůsobí se a jsou nenáročné
Jsme lidé zaměstnaní a máme i dost koníčků a zájmů (a povinností). A pes se musí chtě nechtě přizpůsobit. Samozřejmě se mu musí vyjít vstříc a neuvázat ho na celý den u boudy (snad je jasné, že o tom nemluvím), ale ve finále je to pes, kdo se přizpůsobuje. Koliím to jde bez problému. Chcete celý den courat po lesích? Půjde s vámi. Nebo máte chuť celý den strávit doma? Lehne si tak, aby na vás viděla a je spokojená. Celé léto chodíte denně na vycházky a v zimě jste doma? Není problém. Protože to hlavní je být s vámi a to ostatní je až na druhém místě.

6) jejich přístup k dětem je super
Je to jen drobná poznámka, ale pro nás je to důležité - obě naše děti vyrůstají od malinka s pesany a my se nemusíme bát, že jim psi něco udělají. Kolie děti milují a mají i jednu skvělou vlastnost - když jim dětičky tu lásku oplácejí až moc ;-), seberou se a odejdou. Nestane se, že by po dítěti vyjely - prostě se otráveně zvednou a zmizí někam z jejich dosahu.

7) mají snadnou "údržbu" :-)
Tak teď musím striktně rozdělit chlupatky a kraťandy, protože délka chlupů hraje významnou roli. Ale nejdřív co mají společného - neslintají. Nádherná vlastnost. Někomu to možná nevadí, ale mít psa, za kterým pořád zůstává oslintaná podlaha, nábytek, návštěvy :-) atd. bychom opravdu nemohli. Ale teď to už rozdělit musím - nejdřív vezmu třeba kraťandy. Naší přátelé, kteří mají od nás už dvě krátké zlaté holky nazývají krátkosrstou kolii samočistícím psem. Je to absoultně přesné, líp se to ani nedá vyjádřit. Když se na začátku vycházky zašpiní a obalí bodláky, než dojde domů je čistá. Srst funguje skvěle jako ochrana před vším.
No a teď to horší - chlupatky :-). Je to se smajlíkem, protože až tak hrozné to není... Samozřejmě se musí česat - můžete to dělat denně, ale pokud to uděláte dobře, jednou týdně bohatě stačí. Občas je dobré ostříhat chlupy zespoda na tlapkách (hlavně v zimě) a zastřihávají se i tlapky zepředu a trošku nohy na zadní straně. Ale to je všechno - žádný psí salón a pravidelné stříhání, žádné trimování, nic. Rozhodně se to dá zvládnout.

 

Tak, sedmička je číslo plnosti, takže asi skončím a zbytek se dozvíte, až se k nám přijedete podívat na psy nebo pro štěňátko. Budeme se těšit.

PS. občas jsem psal "my", občas "já"... opravovat to už nebudu :-), protože na věci to nic nemění a na tom co jsem napsal, se s Míšou shodneme... Pepa