Proč kavalír? 

Nejprve trocha osobního vyznání či poznání. Nikdy jsem po kavalírovi nijak zvlášť netoužila, přála jsem si spousty jiných plemen a dokonce jsem i pár odlišných plemen vlastnila. Často po mě přátelé chtěli radu - jaké plemeno si pořídit - jednoznačně jsem jim doporučila to své, kolii a když chtěli něco menšího, tak kavalíra. Nebylo to však z mé vlastní zkušenosti, ale z načtených článků a vyprávění. Nikdy mi jejich vzhled nepřišel nijak oslnivý, takový malý pes s velikýma očima; zdálo se mi také, že kavalíry chová téměř každý a tak jsem o nich neuvažovala. Měla jsem své kolie.

Jednoho dne ale i v našem životě nastala chvíle, kdy jsme začali uvažovat o menším, milém a nekonfliktním pejskovi, který by si rozuměl s koliemi a vlastně se od nich lišil spíš zevnějškem než povahou. A tak jsme si i my odváželi malé klubíčko s extrémně velkými kukadly a stále vrtícím ocáskem, které mělo dělat radost především našim dětem. Tím dnem vstoupilo do mého života ono kavalíří plemeno, které si okamžitě získalo přízeň všech, kteří žijí v naší domácnosti, blízkém i dalekém okolí, i těch, které potkávám poprvé v životě a oni mi s úsměvem oznamují, jak je ten pejsek krásný a co že je to za plemeno. S pýchou odpovídám, že kavalír - tedy správně kavalír king charles spaniel.

 

A jaký tedy je?

1) Absolutně nekonfliktní, milý, učenlivý, pohyblivý - poťape s vámi na kraj světa, poběží za kolem, bude aportovat - a zároveň líný - bude ležet ve vaší blízkosti a čekat, až začnete něco dělat nebo dáte malý náznak: jde se ven, jdeme si hrát - do té chvilky bude působit dojmem, že se snad ani neumí hýbat a že je na světě proto, aby pouze spal :-)

2) Co se týče mazlení, absolutně bezkonkurenční plemeno, vejde se na klín, je něžný, hebký, měkoučký a hlavně se mazlí rád!

3) Bude vás milovat - většina kavalírů bezmezně miluje nejen svoji rodinu, ale prostě kohokoli z lidské smečky - v rozdávání lásky jsou tak trochu nevěrníci, ale existují i výjimky. Např. naše Heuréka, která k nám přišla jako roční - ta miluje pouze a výhradně mě osobně, na všechny ostatní a to i členy naší rodiny zahlíží velice opatrně a pro jistotu se vzdaluje z jejich dosahu i dohledu. Mě následuje všude, nehne se ode mne a získala si mě natolik, že já na ní nedám dopustit a za její přízeň ji rozmazluji přesně tak, jak by se to nemělo.

Dalo by se to vše shrnout - je to ideální rodinný pes, vhodný pro všechny generace, přizpůsobí se vašemu životnímu stylu a rytmu, jste-li sportovec, bude z něho sportovec, jste-li lenoch, bude z něho lenoch - řekla bych zaujme pozici polštářku na gauči, pejsek, který má stále dobrou náladu a který stále vrtí ocáskem. Je malý, tedy i málo sní, vejde se kam potřebujete, tedy i do postele (to by se samozřejmě z hlediska výchovného a hygienického nemělo), nic zbytečně neničí, zbytečně neštěká, je velice učenlivý, má krásnou, na dotyk příjemnou srst, která se snadno udržuje.

Pro mě je to opravdu ideální pejsek, který si navždy získal místo v mém životě i srdci a který bude vždy součástí mé rodiny... Jsem si jistá, že je to pejsek, který vás nikdy nezklame!

 Míša